Blog
10 dolog, amivel borzasztóan elronthatod a kávédat!
10 dolog, amivel borzasztóan elronthatod a kávédat!
Sokak számára a jó reggel egy jó kávéval kezdődik, de elég egy apró hiba, és annyi a finom reggeli italnak. Összegyűjtöttük 10 gyakori hibát, melyeket érdemes elkerülnöd, ha igazán friss és zamatos kávét szeretnél készíteni, illetve fogyasztani.
- Először is, a jó kávé soha nem lehet keserű. Éppen ezért a baristák egyetértenek abban, hogy bűn cukorral fogyasztani. Főként az újhullámos, világos pörkölésűekbe nem szabadna cukrot és édesítőszert tenni, ugyanis ezeknek sokkal édesebb, gyümölcsösebb a zamata „tisztán” is. Különösen Afrikában botránkoznak meg, ha cukor után nyúlnál – a helyiek sóval és vajjal szokták ízesíteni a „fekete levest”.
- Ne tartogasd sokáig az őrölt kávét, inkább a szemesből tárazz be! Ha mégis ragaszkodsz az őrölt fajtához, akkor a vákuumcsomagoltat válaszd! A kávé legnagyobb ellensége az oxigén, és míg a babok csak 10-14 nap után kezdik elveszíteni eredeti aromájukat, az őrölt kávé minősége akár már egy nap után is romolhat. A romlott kávéban elszaporodhat a penészgomba, amely káros hatással lehet az emésztőrendszerre, akár hasmenést, hányást is okozhat, illetve ártó baktériumok is megtelepedhetnek benne, melyek akár mérgezést is kiválthatnak.
- A nyirkos helyen vagy magas hőmérsékleten tárolt kávé is hamar megromolhat. Válogass konyhai kiegészítőink közül, és találj rá a számodra legmegfelelőbb vákuumos frissen tartó dobozra, mely megőrzi a kávébab aromáját, és garantálja a kávé bársonyos, gazdag ízét.
- Felöntöd meleg vízzel a kávét, és aztán még fel is teszed a tűzhelyre? Na, ne! Az íze garantáltan borzasztó lesz, különösen, ha csapvizet használsz.
- A szűretlen csapvíz nem a legjobb választás a kávénkhoz, abban ugyanis nemcsak víz, hanem fertőtlenítéshez használt anyagok és a csőhálózatból kioldott anyagok is megtalálhatók. Ráadásul a kemény (magas ásványianyag-tartalmú) víz elősegíti a vízkő képződését, így nemcsak a kávéból nem lehet kihozni a maximumot, de az eszközök is hamarabb tönkremennek, több karbantartást igényelnek. Használj vízlágyítót, vagy szerezz be egy vízszűrő kancsót szűrőbetéttel. Termékkínálatunkból kiválaszthatod a neked tetszőt.
- Ha a kávédat újramelegíted vagy hidegen fogyasztod el, azzal csak árthatsz a szervezetednek. Lehűlés után a kávéban lejátszódó kémiai folyamatok tovább dolgoznak, és olyan savak érvényesülnek, melyek akár megbetegedéshez, emésztőszervi panaszokhoz vezethetnek.
- Ahogy arról korábban is írtunk, az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha kávéfőződet, kávégépedet és azok tartozékait nem megfelelően vagy egyáltalán nem tisztítod. Gondoskodj eszközeid higiéniájáról minden használat után!
- A kávéfőzéshez a legideálisabb vízhőmérséklet a 90-95°C körüli tartományban van. Ha magasabb hőmérsékletű vizet használsz, megégetheted a kávét, ha viszont alacsony a hőmérséklet, akkor túl kevés olyan anyag oldódik ki belőle, amitől nem lesz elég ízletes lesz a kávé.
- Soha többé kávékrémpor! Ugyanis édesítőszereket, aromákat és transzzsírokat tartalmaz. Hidd el, ezekre nincs szüksége a szervezetednek.
- Egyre népszerűbb kurkumát tenni a kávéba. Igaz, hogy ez a fűszer gyulladáscsökkentő hatású és daganatmegelőző, de ügyelj arra, hogy egy csipetnyinél többet ne használj, ugyanis rendkívül karakteres ízű és némileg csípős is.
Tegyél tudatosan azért, hogy a kedved már a reggeli kávé elfogyasztásakor kirobbanóan jó legyen! Térj be Kávébolt.net webáruházunkba és szerezz be mindent, ami a tökéletes ízélményhez szükséges!
Kávébolt.net – Kávé webáruház. Több mint 100 féle kávé (kavebolt.net)